Praėjo kiek daugiau nei diena nuo paskutinio rašinio ir neliko nieko kito kaip tik sėsti ir rašyti žadėtą straipsnį apie P. Cvirkos gatvės pavadinimo keitimo istoriją, kuri dar nepasibaigė. Tikrai maloniai nustebino gyventojų laiškų ir skambučių gausa, kuri parodo, kad šis klausimas gatvės gyventojams iš tiesų rūpi ir skauda. Pabandysiu pradėti nuo pat pradžių.
Istorijos pradžia
Beveik prieš mėnesį rajono Tarybos Komitetuose (sprendimų projektai Komitetuose tradiciškai svarstomi prieš dvi dienas iki Tarybos posėdžio) be kitų klausimų buvo svarstomas ir aptariamos gatvės pavadinimo keitimas, kuris daug diskusijų nesukėlė. Ir iš tiesų, ką čia svarstyti ir diskutuoti: gyventojai patys nusprendė, prabalsavo. Lai taip ir būna kaip viršininkai nori, nes mes, Tarybos nariai, ir esame gyventojų išrinkti jiems tarnauti ir dirbti. Bet…
Praėjus vos dviem dienoms Tarybos posėdyje rajono merė pareiškė menkai slepiamą nepasitenkinimą tokiu gyventojų sprendimu, motyvuodama kažkuo, kas nelabai ir susiję su svarstomu klausimu. Na kaip pareiškė nepasitenkinimą, mano nuomone tai buvo stiprus ir akivaizdus spaudimas Tarybai, ko šiaip posėdį vedanti rajono merė negali ir neturi daryti, bet čia juk Širvintos… Galiausiai buvo priimtas sprendimas atidėti balsavimą dėl sprendimo projekto iki kito Tarybos posėdžio.
Tarpulaikis tarp Tarybos posėdžių
Kelios dienos po Tarybos posėdžio visi Tarybos nariai ir savivaldybė gavo P. Cvirkos gyventojų pasirašytą laišką su nepasitenkinimu dėl tokios įvykių eigos. Žemiau jį ir pateiksiu:
„Širvintų rajono savivaldybės tarybos 2024-10-30 posėdyje buvo svarstomas klausimas dėl P. Cvirkos gatvės pavadinimo keitimo, tačiau sprendimas nebuvo priimtas neišsakant argumentuotų paaiškinimų ir neatsižvelgiant į daugumos P. Cvirkos gyventojų nuomonę. Sakurų gatvės pavadinimas nėra neteisėtas, neteisingas, neleistinas ar pažeidžiantis įstatymus. Likome ne tik nustebinti, bet ir nusivylę tokiu sprendimu. Pagal vykdytą apklausą, gyventojai išsakė savo nuomonę, kad P. Cvirkos gatvės pavadinimas būtų pakeistas į Sakurų. Jei mūsų nuomonė nesvarbi kam reikėjo vykdyti apklausą tikrai nesuprantame?
Kreipiamės į Jus gerbiami tarybos nariai su paaiškinimu ir tikėdamiesi, kad mus išgirsite ir priimsite teisingą sprendimą. P. Cvirkos gatvėje gyvenantys žmonės diskutavo šiuo klausimu, įvyko susirinkimas, buvo siūlomi keli variantai, tačiau daugiausiai palaikymo sulaukė Sakurų gatvės pavadinimas. Posėdžio metu buvo diskutuojama, kaip siejasi sakuros su gatvės pavadinimu, tai paaiškiname, kad netoliese esančiame parke jau yra pasodinta sakurų, todėl ir kilo mintis, kad galėtume ir toliau grąžinti mūsų visų miestą šiais medeliais. Mes labai norime ir ketiname suderinę su savivaldybe sodinimo vietą, ypač kai sužinojome, kad kitais metais numatomi gatvės projektavimo darbai, pasodinti sakurų patys. Žmonės prisidėtų asmeninėmis lėšomis prie jų pirkimo. Gal būtų svarstytina galimybė sakurų pasodinti prie tvenkinio, kur po audros buvo nulaužtas ten augęs didelis gluosnis, arba žaliojoje zonoje priešais esančius socialinių paslaugų centrą, kur gyvena seneliai. Juk nuostabaus grožio medeliai džiugintų mus visus, gyvenančius Širvintose. Atsirastų dar viena traukos vieta mūsų jaukiame mieste.
Atkreipiame dėmesį, kad į L. Giros gatvės gyventojų nuomonę pakeisti gatvės pavadinimą į Saulės gatvę buvo atsižvelgta ir šis gatvės pavadinimas buvo patvirtintas be jokių diskusijų ir svarstymų.
Maloniai prašome Jūsų gerbiami tarybos nariai susipažinus su prašyme išsakytais argumentais, atsižvelgti į apklausos dėl gatvės pavadinimo balsavimo rezultatus, pritarti P. Cvirkos gatvės daugumos gyventojų nuomonei ir pakeisti P. Cvirkos gatvės pavadinimą į Sakurų gatvės pavadinimą.
Labai tikimės, kad mūsų išsakyti argumentai leis Jums priimti teisingą gyventojų atžvilgiu sprendimą.
Pagarbiai,
Cvirkos gatvės gyventojai“
Viskas labai aiškiai ir motyvuotai paaiškinta, atrodytų, kad na Tarybai gal kiek pritrūko ryžto priimti sprendimą, bet kitame posėdyje viską galima ištaisyti. Bet… merė ir/ar rajono savivaldybė nerimsta. Likus kiek daugiau nei savaitei iki naujojo Tarybos posėdžio viešojoje erdvėje pasirodo įrašai, kur tiesiog konstatuojamas faktas, kad P. Cvirkos gatvė bus pavadinta… Parko gatve. Ne Sakurų, nes „Po gyventojų apklausos ir tiesioginio merės Ž. Pinskuvienės susitikimo su P. Cvirkos gatvės gyventojais susitarta, kad ši gatvė vadinsis Parko gatve.“
Tarybos posėdžiui artėjant
Toliau pabandysiu kažkiek išlaikyti chronologiją. Parašau straipsnį „Negalvokite, merė ir/ar savivaldybės administracija pati nuspręs” , jame minima, kad dar net neparengti sprendimo projektai dėl gatvių pavadinimo keitimo. Po kelių valandų atsiranda… du alternatyvūs sprendimo projektai (SPRENDIMŲ PROJEKTAI) . (Sutapimas, bet šioje nuorodoje rasite ir dar vieną sprendimo projektą, aktualų P. Cvirkos g. 15A namo gyventojams, kuris, galimai, bus svarstomas tuo pačiu metu.)
Taigi, du sprendimo projektai: vienas su Sakurų, kitas su Parko gatvės pavadinimu. Suprask, balsuosime už du projektus. Tada žmogus pradeda galvoti: kaip čia yra? Gyventojai susirinko, jau nusprendė, prabalsavo už savo gatvės pavadinimą, bet jis kažkam kažkodėl neįtiko, tad įvyko kažkoks kitas balsavimas, kur sprendimas priimtas kitoks? Ar taip gali būti? Ar tai neprieštarauja teisės aktams? Juk abiejuose sprendimo projektuose juodu ant balto parašyta: „Apklausoje dėl P. Cvirkos gatvės pavadinimo keitimo savo nuomonę tiesiogiai įrašydami į gyventojų apklausos lapus išreiškė 26 vietos gyventojai. Vietos gyventojų, pasirinkusių:
- Česlovo Kavaliausko, skaičius 0, jų dalis nuo dalyvavusiųjų – 0 %;
- Parko gatvės pavadinimą, skaičius 5, jų dalis nuo dalyvavusiųjų – 19 %;
- Sakurų gatvės pavadinimą, skaičius 20, jų dalis nuo dalyvavusiųjų – 77 %;
- Sveikatos gatvės pavadinimą, skaičius 1, jų dalis nuo dalyvavusiųjų – 4 %.“
Ach tie teisės aktai… Jau liaudies išmintimi yra tapusi frazė, kad yra žmonių, specialiai studijuojančių teisę, tam, kad ją apeitų. Sprendimo projektai pateikti kaip alternatyvūs Tarybos sprendimo projektai. Tarybos nariai turi teisę rinktis? Bet ar tikrai turi? Bent jau moralinę teisę?
Kad būtų paprasčiau, įsivaizduokite absurdišką situaciją: įvyksta rajonų merų rinkimai, bet rezultatai nepatinka, tarkim, VRK, todėl jie renkasi kurį merą tvirtinti iš dviejų alternatyvių variantų… Pasakysite: nesąmonė, taip negali būti. Ir jūs būsite teisūs, bet panaši situacija yra ir čia. Ir tai yra ne absurdo teatro spektaklis, o rajono Tarybos posėdis… Na taip, ir jis kartais primena spektaklį 😊 , bet čia ne apie tai.
Rajono merė dirba..
Grįžkime prie savivaldybės puslapyje pateiktos informacijos. Kad susitikimo su mere metu įvyko kažkokia apklausa ir/ar rajono merė „susitarė“ su gyventojais dėl kitokio gatvės pavadinimo. Kaip jau minėjau, sulaukiau daug gyventojų laiškų ir skambučių ir pagal juose pateiktą informaciją galima teigti, kad toks susitikimas tikrai įvyko. Bet… „…buvo organizuotas susitikimas su gyventojais, į kurį atėjo tik šeši P. Cvirkos gatvės gyventojai…“. pasiteiravus kodėl tik šeši, buvo atsakyta, kad gyventojai nenorėjo susitikti su mere, nes buvo pikti, nusivylę arba… bijojo.
Prisiminkime matematiką. Tarkim, tie 6 gyventojai prieš tai balsavo už Sakuras, bet po susitikimo su mere kažkodėl pakeitė nuomonę ir prisidėjo prie Parko stovyklos. 5+6=11, o 20-6=14. Na vis tiek gaunasi, kad 14:11 laimi Sakurų komanda.
Kodėl Parkas?
Pats Parko gatvės pavadinimas gyventojams kelia daug klausimų ir programuoja galimus nepatogumus ateityje. O ir Parko gatvių netrūksta. Štai, pavyzdžiui, Kalnalaukyje yra Parko gatvė. Parko gatvė yra ir Paširvintyje. Miestelis mažas, tad tos gyvenvietės dažnai gyventojų yra laikomos miesto dalimi, susimaišyti nesunku. Įdomu tai, kad Paširvintyje, Parko g. 10 yra įsikūrę Paširvinčio laidojimo namai. Na miesto gyventojui, kaip ir būtų nesudėtinga, nesusimaišytų, bet, tarkim, miesto svečias, vykdamas į laidotuves ir GPS navigacijoje įsivedęs „Širvintos, Parko 10“ atvyktų į dabartinę P. Cvirkos gatvę ir ieškotų šarvojimo salės… Brrr…
Dar reikėtų pabandyti suprasti kodėl valdžiai neįtiko Sakurų pavadinimas. Bandžiau, daug visokių variantų galvoje, bet nei vieno logiško… Gal, kad nelietuviškas? Bet kas gi Lietuvoje nežino sakurų?
Žudoma svajonė ir graži gyventojų iniciatyva
Bendraujant su gyventojais ir kalbant apie Sakurų gatvės pavadinimo idėją beveik visada skamba aiškus ir tas pats naratyvas, užsidegimas ir balse (net laiškuose) jaučiama svajonė ir viltis. Gatvės (ne vieno namo, kaip merė teigė Tarybos posėdyje) gyventojai svajoja apsodinti (savo iniciatyva ir lėšomis, viską suderinę su savivaldybe, teisėtai) gatvę nuostabiai žydinčiomis vyšniomis, dėl ko ji, neabejotinai, taptų nauju traukos centru visiems miestiečiams ir jų svečiams, džiugintų pačius gatvės gyventojus ir puoštų aplinką. Ne tik džiugintų pačius gyventojus, bet jiems keltų ir pasididžiavimo jausmą, gyvenant tokioje gražioje vietoje.
Mano nuomone, sakuros simbolizuoja atgimimą, gyvenimo džiaugsmą, viltį ir svajonę sulaukti dar vieno jų žydėjimo. Ar tai nedžiugintų ten gyvenančių senelių, gydymo įstaigon besikreipiančių ir ten besilankančių žmonių? Ar tai nesuteiktų jiems vilties, nepaskatintų nepasiduoti? Ar tyras baltas medelio žiedas nesuteiktų tikėjimo ir gyvenimo džiaugsmo?
Dar ne viskas prarasta
Raginu gatvės gyventojus nenuleisti rankų ir kovoti už savo svajonę, teisę patiems priimti sprendimus dėl savo ateities.
Kviečiu jus pačius atvykti į Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdį (tiksli data ir laikas bus paskelbti vėliau) ir patiems pamatyti koks sprendimas ir kaip bus priimtas.
Saulius Voveris
Širvintų rajono savivaldybės tarybos LSDP frakcijos narys
Sutartis LŠ 24-01
Rašydami komentarą prisiimate visą atsakomybę dėl galimų pasekmių. Komentuokite atsakingai!