Atsakymas paprastas – ne.
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – LR VRM) tinklapyje https://vrm.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/vietos-savivalda/dalyvaujamasis-biudzetas/ pateikiamas toks dalyvaujamojo biudžeto apibrėžimas – tai būdas savivaldybei kartu su bendruomene susitarti dėl savivaldybės biudžeto lėšų panaudojimo, kai bendruomenės nariai patys siūlo idėjas savivaldybei ir balsuodami renka labiausiai patikusius projektus (sprendimus), kuriuos savivaldybė vėliau įgyvendina. Tai abipusiu pasitikėjimu grįstas savivaldybės išteklių valdymas, kuomet į vietos savivaldos klausimų sprendimą praktiškai įtraukiami savivaldybės gyventojai. Svarbu pažymėti, kad šis procesas nėra įstatymiškai reguliuojamas, savivaldybės savo iniciatyva kartu su vietos bendruomene sprendžia aktualius klausimus. Nuo pirmojo dalyvaujamojo biudžeto Lietuvoje 2018 m. gyventojai kartu sprendė dėl 14,4 mln. eurų panaudojimo, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (toliau – TILS) atlikta apžvalga https://transparency.lt/devynios-is-desimties-savivaldybiu-lietuvoje-igyvendina-dalyvaujamuosius-biudzetus/.
Susipažinus su TILS 2024 m. spalio mėnesio pateiktais duomenimis, situacija mūsų savivaldybės atžvilgiu išties nekokia: didžioji dalis (52 iš 60) savivaldybių Lietuvoje įgyvendina dalyvaujamuosius biudžetus, dar 3 planuoja tai padaryti artimiausiu metu, o Širvintų r. savivaldybė yra tarp tų keleto „lyderių“, prie kurių LR VRM tinklapyje pateiktame sąraše puikuojasi užrašas „Dalyvaujamasis biudžetas neįgyvendinamas“.
Susipažinti su TILS atlikta apžvalga apie savivaldybių vykdytas dalyvaujamojo biudžeto veiklas 2023 m. rugpjūčio mėn. – 2024 m. rugpjūčio mėn. galite čia https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Q4xOnQ0jWBXPrMMq4ud8g2SdyoocWubpqDZ671P6Ia8/edit?gid=0#gid=0 Nagrinėdami šio sąrašo 49 eilutės informaciją nenustebkite kodėl atsakymas į klausimą „Dalyvaujamasis biudžetas – ar Širvintų rajono savivaldybė pavyzdys?“ yra vienareikšmiškas NE.
Per penkerius metus savivaldybėse, įgyvendinančiose dalyvaujamąjį biudžetą, gyventojai nusprendė kam panaudoti 8 milijonus eurų. Dažniausiai savivaldybės konsultuojasi su gyventojais, juos informuoja, leidžia gyventojams patiems priimti sprendimus. „Dalyvaujamasis biudžetas yra konkretus pilietiškumo ugdymo per patirtį pavyzdys“, – 2024 m. spalio 11 d. LRT tinklapyje publikuojamame straipsnyje pabrėžia „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė Ingrida Kalinauskienė. LR VRM duomenimis, dalyvaujamojo biudžeto kol kas neįgyvendina keturios savivaldybės: Joniškio, Šalčininkų, Širvintų rajonai ir Kauno miestas. Straipsnyje galima susipažinti ir su keletu gerosios praktikos pavyzdžių, dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimo kuriama verte mokyklose https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/2380858/gyventojai-vis-dazniau-taria-zodi-kur-leisti-savivaldybiu-biudzeta-kodel-tai-svarbu TILS 2024 m. praktiniame vadove mokyklai „Dalyvaujamasis biudžetas jūsų mokykloje: kas tai yra, nuo ko pradėti ir kaip užtikrinti įgyvendinimo sėkmę“ https://transparency.lt/wp-content/uploads/2024/01/Praktinis_vadovas_2024-1.pdf teigiama, kad 2019 – 2023 m. įgyvendintos net 98 dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvos 62 Lietuvos mokyklose.
Lietuvos savivaldybių asociacijos leidinio „Savivaldybių žinios“ 2019 m. lapkričio mėnesio 18 numerio straipsnyje „Kodėl Širvintose patogu ir jauku gyventi? mūsų savivaldybės vadovės tvirtina, kad „<…> daugelis darbų kaimiškose vietovėse atliekami priėmus bendrus sprendimus su vietos žmonėmis. „Kai dabar aktyviai kalbama apie dalyvaujamąjį biudžetą, mūsų rajone tai seniai veikia, tik nėra taip skambiai vadinama. Mes nuolat susitinkame su bendruomenėmis, seniūnijų gyventojais ir aptariame, ko jiems labiausiai reikia. Vieni pageidauja treniruoklių, kiti – vaikų žaidimų aikštelių, treti – kultūrinių erdvių““. Leiskite savivaldybės vadovių paklausti: kodėl kasmet atliekamoje TILS dalyvaujamojo biudžeto apklausoje vis pasikartoja atsakymas „Ne“? Dar 2022 m. žiemą ir 2024 m. pavasarį opozicija išreiškė nuogąstavimų bei teikė siūlymų dėl Širvintų rajono savivaldybės asignavimų dalyvaujamajam biudžetui. Ar tai buvo plačiau aptarta su rajono gyventojais – informacijos rasti nepavyko.
Širvintų r. savivaldybės atstovams palinkėkim apsilankyti kasmet TILS organizuojamame dalyvaujamojo biudžeto forume ir plačiau pasidomėti kaip savivaldybės gali įtraukti gyventojus į miesto biudžeto paskirstymą, kaip tai prisideda prie didesnio skaidrumo ir gyventojų pasitikėjimo, kokių rezultatų tokiomis iniciatyvomis galima pasiekti. Ir galiausiai, vadinkim daiktus ir reiškinius tikraisiais jų vardais.
Širvintų socialdemokratė
Lina Ramanauskė
Sutartis LŠ 24-01
Jeigu Širvintų rajone būtų atsižvelgta į žmonių nuomonę, būtų tvarkoma kitaip.
Jeigu valdžia pripažintų dalyvaujamąjį biudžetą, tai būtų kosminis pasiekimas. Gaila, bet pas mus tikrai to nebus. Kurmiai neturi nieko žinoti, sprendžia žmogelis, kuriam viskas svetima ir neįdomu, iš Vilniaus.